NEPORAZENÍ!

Neuveriteľný rok s neuveriteľným vrcholom!

Po fantastickom zápase v Budapešti sme víťazmi CELLECT HFL 2015! 8 zápasov, 8 víťazstiev, spanilá jazda maďarskou ligou je ukončená!

Kto bol v sobotu na štadióne, stal sa súčasťou histórie, videl súboj dvoch skvelých tímov, na ktorý sa tak ľahko nezabúda a navyše, ak držal palce Panovníkom, musel ísť domov nadšený.

Pekelná horúčava, napäté čakanie, pomer divákov 3000 : 100 (približne), ale pomer hluku 1 : 1,5, "nervák" do posledných minút.

Ak by sme chceli popísať všetko do detailov, čo sa vo finále odohralo, tak by tento článok bol menším seriálom, ak nie publikáciou. Skúsime to teda zhrnúť a podrobný popis necháme až do tzv. Recap.

Začali sme skvele. Právo útočiť sme dostali ako prví a naložili sme ním vzorovo - Ferni Garza (#1) dostal loptu dvomi (!) prihrávkami do endzóny (len podotkneme, že to bolo asi 80 yardov...), vybral sa na striedačku, z ktorej ho po chvíli vyvolali rozhodcovia - touchdown (vraj) nebol... Patrik Slušný (#12) údajne vyšliapol z hracej plochy 1 yard pred súperovou endzónou. Táto prinajmenšom "prekvapivá" informácia akoby náš útok trochu rozhodila, pretože ani na 4 pokusy sme obranu neprekonali.

Do útoku sa z nie príliš povzbudivej pozície vybrali Wolves. Na pár pokusov sa ale posunuli na približne 40. yard a z 1. pokusu takmer 60-yardovou bombou zaskočili našu obranu. Quarterback Márk Bencsics (#3) našiel voľného Adama Eleka a Vlci viedli 6:0. PAT kop sme zblokovali, čo určite pomohlo získať opäť sebavedomie.

Druhý pokus našej ofenzívy už bol rozhodcami uznaný, dostali sme sa do vedenia 7:6 a dokázali všetkým prítomným, že nepríjemný začiatok už je zabudnutý.

Postupne sa začala preberať aj naša obrana, a hoci sa súper ešte jedenkrát dostal do vedenia (13:7), náš herný prejav sa pokus od pokusu zlepšoval. Do polčasu sme dvakrát získali loptu - najprv Viktor Rajek (#55) učebnicovým tomahawkom "vysekol" loptu domácemu QB a Rudolf Csóka (#59) bol presne tam, kde mal byť. V ďalšom drive zas ukázal výborné čítanie hry náš torontský linebacker David Green (#20), keď krátku Bencsicsovu prihrávku bezpečne zachytil a poslal do útoku opäť Garzovu družinu.

Neuveriteľné sebavedomie dokázali naši útočníci tesne pred polčasom. V situácii, ktorá sa vo futbale považuje za zúfalú, 3. down a 36 (!) yardov na prekonanie, sa neskutočným spôsobom rozbehol po ľavej strane sám Ferni Garza a získal asi 24 yardov. Na prekvapenie všetkých rozhodca ho videl mimo hracej plochy už o 4 yardy skôr. Takže jednoduchá matematika vám dá 4. pokus a 15-16 yardov, čo tiež nie je typický pokus na rozohratie útočnej akcie. Konzervatívnym riešením by bol pokus o field goal, ale keďže ten sme v sezóne neskúšali ani jediný, experiment vo finále by asi nebol najlepšou voľbou. A tak sa Ferni predviedol spôsobom, ktorý ukazoval počas celej sezóny - nádherným "lobom" ponad súperovho obrancu našiel v ľavom rohu endzóny Paula de Passa (#81) a na prestávku sme išli s náskokom 8 bodov - 28:20. Treba dodať, že v posledných zápasoch sa veľmi zlepšil aj náš kicker Tomáš Štrba (#6), v prvom polčase neminul ani raz.

Sľúbili sme skrátený priebeh, takže druhý polčas len tak "preletíme" (veď už predsa viete ako to dopadlo).

Druhý polčas a prakticky aj celý zápas rozhodol "shut-out" našej defenzívy v 3. štvrtine. Súperovi sme odskočili na rozdiel 21 bodov, a aj keď Wolves v poslednej časti hry ešte dvakrát korigovali stav, naše odpovede prišli ak nie okamžite, tak veľmi zakrátko. Napokon to pochopili už aj domáci, že Ferni je proste nezastaviteľný a trofej im jednoducho v Budapešti odmieta nechať. O jeho skvelom výkone svečí aj cena pre Najužitočnejšieho hráča finále - HUNGARIAN BOWL 2015 MVP! Blahoželáme, p. Garza!

Neuveriteľný bol najmä jeden z momentov - keď už Wolves oslavovali získanie lopty po tzv. onside kicku, hlavný rozhodca Gyula Udvardi vyriekol krutý, ale jednoznačne pravdivý "rozsudok" (lopta neprekonala povinných 10 yardov než sa jej zmocnili hráči Budapešti) - prvý down Monarchs.

Ferni pristúpil k "lajne" a prvým pokusom poslal nezadržateľne rovno do endzóny Patrika Slušného! Takýto "klinec" ťažko rozdýchava akákoľvek obrana na svete, najmä za stavu, aký bol v tom čase na tabuli.

Jednoducho, v druhom polčase obrana štyrikrát zastavila súpera a náš útok štyrikrát skóroval. Konečný výsledok 55:34 síce nie je voči obranám lichotivý, ale treba dodať, že úmorné teplo tentokrát určite viac vyčerpávalo práve tieto zložky oboch tímov.

Diváci videli neuveriteľnú show, takmer 90 bodov, rozhodnutie až v posledných minútach a čo nás teší najviac - víťazstvo v tejto sezóne NEPORAZENÝCH Panovníkov.

Treba ešte dodať, že hoci sme v článku spomenuli iba pár hráčov, kľudne by sme mohli rozpísať celú súpisku, pretože skutočne KAŽDÝ z hráčov podal neuveriteľný výkon a siahol si na úplné dno svojich síl. Či už to boli linemani na oboch stranách, wide receiveri (hlavne Jakob Lukáč ako nováčik potvrdil neskutočnú sezónu), ale takisto celá obrana a special tímy... Proste kolektívny výkon, na konci ktorého bol ZASLÚŽENÝ triumf!

Sme víťazi! Sme zaslúžení víťazi! A sme šťastní a hrdí víťazi! Ďakujeme všetkým, čo ste nás na tejto skvelej ceste podporovali a veríme, že rok 2015 ešte trochu "vylepšíme!