31_20241013_183709.jpeg
22_20240625_005139.png
69_20241005_095309.jpg

Z amatérskeho klubu amerického futbalu do európskej profesionálnej súťaže: Cesta Lukáša Korima

Lukáš Korim, talentovaný slovenský americký futbalista, sa od roku 2018 vypracoval z juniorského tímu ST. NICOLAUS Monarchs až do profesionálnej súťaže Európskej ligy (ELF). Dnes sa s nami delí o svoju cestu, výzvy a plány do budúcnosti.

**Bratislava / Praha:**

Lukáš Korim, talentovaný slovenský americký futbalista, sa od roku 2018 vypracoval z juniorského tímu ST. NICOLAUS Monarchs až do profesionálnej súťaže Európskej ligy (ELF). Dnes sa s nami delí o svoju cestu, výzvy a plány do budúcnosti.
Lukáš, ktorý sa narodil v Bratislave, objavil svoj talent pre americký futbal cez videohru NFL Madden. Po osvojení pravidiel a hľadaní tímu v blízkom okolí sa dostal na tréning ST. NICOLAUS Monarchs, kde si šport rýchlo zamiloval. Od svojho debutu odohral sedem seniorských a tri juniorské sezóny, pričom obliekal dresy rôznych tímov, ako sú Brno Sígrs či Gyór Sharks. Jeho herná pozícia je defenzívny zadák (Defensive Back), pričom začínal na pozícií ako Corner a neskôr prešiel na pozíciu Safety.

Lukáša sme vyspovedali a prikladáme Vám sériu otázok s necenzurovanými odpoveďami:

  • Ako sa tvoj prechod z amatérskeho klubu do profesionálnej ligy v Európe líši od tvojich predchádzajúcich skúseností?
    Nakoľko som sa musel za futbalom presťahovať do Prahy na dlhšiu dobu, vyžadovalo si to oveľa väčší záväzok a nastavenie životnej situácie. Osobne som si pozastavil štúdium na vysokej škole a prerušil pracovné záväzky aby som sa mohol futbalu venovať naplno. Podmienky od klubu som dostal dobré, preto to bolo vôbec možné. Samotný prestup a záujem organizácie Prague Lions som si vydobyl absolvovaním „TryOutu“ v zimných mesiacoch pred sezónou.
  • Aké najväčšie výzvy si čelil pri adaptácii na profesionálny futbal v Európe?
    Rozhodne treba spomenúť tréningové tempo a nasadenie. Kvalita tréningového procesu bola zabezpečovaná viacerými zložkami celej organizácie: trénersky zbor, veľká početnosť kvalitných hráčov, materiálno-technické zabezpečenie a mnoho ďalších. Jeden z mojich hráčskych dôvodov pre prestup do Prahy bola cesta za tvrdým coachingom a ten v podaní nášho HC D.Discha bol naozaj tvrdý.
  • Aké zmeny si si všimol v tréningových metódach a príprave v porovnaní s amatérskymi klubmi?
    Profesionálna liga a tréningový proces umožňuje vedeniu tímu zaradiť oveľa viacej teoreticko - taktickej prípravy za prítomnosti hráčov. Každá tréningová jednotka obsahovala 1h videa a 2h plánovanej hernej prípravy. Objem tréningov v prípravnej fáze (traning Camp) bol oveľa mohutnejší a komplexnejší než s čím sa stretneme na nižšej úrovni. Ďalšou zmenou bol princíp týždňovej prípravy na súpera, z defenzívneho hľadiska sme sa každý týždeň pripravovali na súpera inač a modifikovali našu stratégiu a herné činnosti. Na základe prípravy trénera sa aj na obrannej strane lopty modifikoval zoznam akcií (playsheet). Individuálne štúdium súpera v podobe videa bolo brané ako samozrejmosťou, navyše herný týždeň zahŕňal aj generálku deň pred zápasom buď na hoteli alebo na domácej tréningovej ploche.
  • Ako sa líši úroveň konkurencie a zápasového prostredia medzi amatérskymi a profesionálnymi ligami?
    Samotné tréningy majú vysokú úroveň konkurencie, netrénujete proti 2-3 dobrým WR ale 8-9, samotná organizácia má tréningových Importov ktorý nie sú na súpiske ale sú prítomní v prípade zranenia a prispievajú najmä v tréningovom procese. Zápasové nasadenie je znova o level vyššie než tréningové. Intenzita výkonov narastá aj s pomocou väčších kulís divákov ktoré sa v niektorých zápasoch vyšplhali na 3-4 tisíc.
  • Akú podporu si dostal od tímu pri prechode z amatérskeho futbalu do profesionálnej ligy?
    Organizačná podpora tímu bola veľmi dobrá, po náborovom procese a podpísaní profesionálneho kontraktu som dostal dobré podmienky na to aby som sa mohol venovať futbalu naplno, hlavná podpora ktorú spomeniem bolo kvalitné ubytovanie aj pre radového hráča.
  • Aké nové zručnosti alebo techniky si sa musel naučiť, aby si sa prispôsobil profesionálnemu futbalu?
    Nadchla ma možnosť zahrať si modernú obranu ktorú možno sledovať na našich obrazovkách v prípade NFL a College futbalu. V amatérskych súťažiach sa častokrát stretávame s jednoduchšími hernými systémami ktoré sú časom overené a jednoduchšie sa aplikujú pri problémoch amatérskeho tréningového procesu. Náš herný systém bol dominantne zameraný na MAN obranu (hráč na hráča) a ako základný BASE signál sme využívali QUATERS coverage (zóna s MAN princípmi). Z tejto filozofie vyplývali všetky naše techniky a herné kombinácie, nakoľko som v kariére hral primárne zónové systémy, musel som sa ich všetky naučiť a nadrilovať.
  • Ako sa zmenil tvoj tréningový plán a stravovacie návyky od doby, keď si hral v amatérskom klube?
    Môj osobný tréningový plán sa v zásade nijako diametrálne nezmenil, nakoľko mám vyštudovanú vysokú školu kondičnej prípravy a vytváram si ho sám, je prispôsobený mojim potrebám a podmienkam. Jediná zmena bola časovanie tréningového plánu nakoľko sezóna ELF začína neskôr ako národné jarné súťaže. Oveľa podstatnejšou zložkou kondičnej prípravy bolo kontinuálne udržiavanie výkonnosti počas sezóny. Sezóna ELF pretrváva od začiatku mája do konca augusta, prípadne s postupovými kolami do konca septembra. Samotná základná časť obsahuje 12 zápasov s dvomi voľnými víkendami (BYE WEEKS) v prípade Lions náš prvý bol v 9. týždni, čo môžeme považovať za odohratie celej jednej amatérskej sezóny bez prestávky. Omnoho väčšiu zmenu som urobil v stravovacích návykoch, nakoľko som „hubený“ venoval som stravovaniu väčšiu pozornosť a zvýšil hernú váhu o 5 kg.
  • Čo ťa najviac prekvapilo ohľadom profesionálneho futbalu v Európe?
    Pozitívne: že aké dobré podmienky sa dajú vytvoriť tomuto atypickému športu v Európe pokiaľ je mu investovaná vôľa a finančné prostriedky. Organizácia Prague Lions prešla značným prechodom z amatérskeho na profesionálny klub, s čím je spojených veľmi veľa ďalších procesov mimo ihriska, kladných aj záporných ale považujem to za dobrý krok vpred pre Český futbal.
  • Negatívne: treba sa pripraviť na veľa internej politiky aj keď je dobre myslená, je vo veľkej miere prítomná. Či už ide o opakovania na tréningu, hrací čas na trávniku, dynamika v spolupráci s importami. Treba sa na to pripraviť a veriť že je to pre dobro tímu, niekto tie rozhodnutia robiť musí.
  • Aké sú tvoje dlhodobé ciele a ambície v profesionálnom americkom futbale v Európe?
    Aktuálne ambície sú pôsobiť 3 roky v najvyššej súťaži. 1. rok v roli náhradníka, 2. v roli startera, 3. rok v roli viditeľného hráča v lige. Či sa naplnia je iná otázka ale neostáva nič iné len makať a trénovať.
  • Ako sa líši kultúra a atmosféra v tíme v porovnaní s tým, na čo si bol zvyknutý v amatérskych kluboch?
    Zatiaľ čo v kluboch je to postavené na komunite a láske k tomuto športu, u profesionálov je to naozaj o podávaní výkonov a nefiltrovanej súťaživosti. Môžem povedať, že zoskupenie toho tímu je také, že všetci sú tam aby dali zo seba dali maximum. Percentuálne zastúpenie tých ťahačov je oveľa väčšie ako napríklad veteránov, alebo mladých nevyhratých hráčov. Tí napríklad jednoznačne majú svoju rolu v klubovom futbale.
  • Ako sa ti páči život v Európe a aké máš skúsenosti s miestnou kultúrou a zvyklosťami?
    Som rodák z Bratislavy čiže Európska kultúra mi je blízka, tým že som išiel do Prahy jazyková bariéra nebola problém. Ak pomocou futbalu budem mať spoznať aj širšiu Európu budem len vďačný.
  • Akú rolu zohráva tímová chémia a spolupráca v profesionálnom futbale v porovnaní s tým, čo si zažil v amatérskych kluboch?
    Paradoxne by som zhodnotil že menšiu ako v klubovom futbale. Systémy a drilovanie herných akcií je tak striktné že neposkytuje veľa priestoru na dopĺňanie sa počas akcie. Dôležitá je však pri komunikácii pred každou rozohrávkou ktorá je kľúčová. Samozrejme tímová chémia je dôležitá mimo ihriska pretože s tými chlapcami trávite skoro 6 mesiacov 3-4x do týždňa a k tomu 5-8h cesty autobusmi.
  • Aký vplyv mal tvoj prechod do profesionálnej ligy na tvoj osobný život a osobné vzťahy?
    Nový tím vždy prináša nový okruh ľudí v počte 70-100 vrátane trénerov a personálu. Poskytuje to veľa príležitostí na nové priateľstvá a ľudské vzťahy. Mne osobne to poskytlo možnosť zažiť si veľkomesto a spoznať lepšie Českú kultúru.
  • Čo by si poradil mladým hráčom, ktorí sa snažia prejsť z amatérskeho futbalu do profesionálnej ligy?
    Nepodceňte základy!!! Tie sú stále a nemenné, ak ma niečo dostalo do ELF tak to bol dobrý fundamentálny základ. Keďže sa venujem aj rozvoju našej mládeží vidím ako to je, netreba sa naháňať za tým čo je nablýskané ale to čo je od blata vydreté, to vás nezradí. V gyme buďte silný/výbušný, naučte sa behať na dráhe a na ihrisku blokujte/tacklujte a hlavne podporujte svojich spoluhráčov. Váš čas na svetle príde.

Ďakujem za váš čas a že ste si prečítali moju skúsenosť.
Lukáš Korim